Działania świetlicy - swietlica

SZKOLNA

Świetlica wita w roku szkolnym 2019/2020!

Początek września upłynął nam na wzajemnym poznawaniu się, wzmacnianiu poczucia własnej wartości i integracji grupy świetlicowej. Poznawaliśmy zasady bezpiecznego zachowania obowiązujące na świetlicy, w szkole i na podwórku szkolnym. Zapoznaliśmy się z „Regułami Bycia Razem” i zaakceptowaliśmy je poprzez symboliczną kropkę. Rozmawialiśmy także o bezpiecznej drodze do szkoły, gdyż dbałość o bezpieczeństwo dzieci jest jednym z priorytetów naszych działań.
Międzynarodowy Dzień Kropki

16 września obchodziliśmy w świetlicy „Międzynarodowy Dzień Kropki” - święto kreatywności i odwagi. Przyszliśmy ubrani w kropki, kropy i kropeczki oraz podjęliśmy się wielu „kropkowych” zadań. Wysłuchaliśmy historii o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, któa nareszcie uwierzyła w siebie. Zrobiliśmy wiele kropek – na materiale, na kartonie.. Była też mozaikowa kropka i „kropka w kropki”. Powstała galeria „kropkowych” prac. Był to dzień pełen emocji i dobrej zabawy, którego celem było zachęcanie dzieci do odkrywania swoich talentów i odważnego ich prezentowania.
Kończy się rok szkolny i wraz z nim dobiega końca realizacja ”Programu dla szkół” – mleko, warzywa i owoce w szkole”. Dla podsumowania akcji, wychowawcy świetlicy szkolnej zorganizowali konkurs plastyczny pt. „Zdrowo się odżywiam – jem owoce i warzywa”.
Finalistkami konkursu zostały uczennice:
Julia Balinowska kl.IVa – I miejsce,
Maja Łopacińska kl.Ib  -  II miejsce,
Marlena Bazan  k.l Ib  - III miejsce.

Gratulujemy!

Pierwszy tydzień maja rozpoczął się pod hasłem recyklingu. Przeprowadzono wiele pogadanek na temat segregowania śmieci. Uczniowie obejrzeli krótkie filmy edukacyjne na temat ochrony środowiska oraz wspólnie wykonali plakaty "Dbamy o Ziemię". Teraz już wszyscy wiemy jak dbać o naszą planetę!
"Sprawdzian z dobrych manier" to konkurs, który odbył się 5 kwietnia w świetlicy szkolnej. W rozgrywkach uczestniczyli przedstawiciele klas piątych.  Najlepszą znajomością savoir-vivre’u wykazali się reprezentanci klasy 5b, drugie miejsce zajęły ex aequo drużyny z klas 5a i 5d, trzecie klasa 5e. Gratulujemy!
12 marca w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Wiele pociech z rodzicami odwiedziło naszą świetlicę szkolną. Dzieci otrzymały w prezencie zakładki do książek wykonane przez swoich starszych kolegów i koleżanki. Przyszli pierwszoklasiści mieli także możliwość wykonania zakładki samodzielnie. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się także bogato wyposażona sala sensoryczna.
Na świetlicy dzieci często wykonują prace plastyczne. Wspólne działanie integruje zespół uczniowski. Ulubione zabawy to także gry planszowe, rebusy i zagadki.
WIZYTA GÓRNIKA

MEGA MISJA
W październiku zakończyliśmy pierwszy etap  Mega Misji. Poznaliśmy bliźniaki Julkę i Kubę oraz Psotnika, który ciągle „mieszał” nam w Encyklopedii Internetowej. Wraz z nowymi przyjaciółmi:
- dowiedzieliśmy się, że blisko nas istnieją różne źródła informacji, z których warto samodzielnie lub z pomocą rodziców korzystać,
- poprzez zadania związane ze zbieraniem danych, dotyczących organizacji wyprawy na Sycylię i Islandię, zapoznaliśmy się z podstawowymi sposobami wyszukiwania informacji,
- nauczyliśmy się, że nie wszystko, co podają media, musi być prawdą, ale też media mogą posłużyć do weryfikacji zdobytej wiedzy,
- nieuporządkowany zielnik profesora Florka posłużył nam do nauki porządkowania i klasyfikowania informacji,
- poznaliśmy podstawowe zasady i cechy dobrej prezentacji.
Podczas zajęć bawiliśmy się świetnie zdobywając wiedzę i umiejętności dotyczące Encyklopedii Internetowej.

W październiku odbył się konkurs „Jesień wokół nas”.
Wyniki konkursu:
       Klasy I-II:
I miejsce – J Grzegorzewski kl. 2a
II miejsce – P.Geroska  kl.1b
III miejsce –A.Słota kl. 1c
III miejsce – M.Łopacińska kl. 1b

Klasy III-IV:
I miejsce – M.Kuchenbecker  kl.IVc
II miejsce – J.Balinowska  kl.IVa

Wyróżnienia otrzymali:
1. M.Majer  kl.1c
2. A.Zygiel  kl. 1b
3. I.Gizińska kl.1a
4. Z.Pacuda kl. 2b
5. A.Nadolny  kl.3c

Październik zakończyliśmy spotkaniem z szkolnym psychologiem, Panią Anną Kopyciok. Temat naszych zajęć to "STOP AGRESJI". Wszyscy już wiemy, że każdy może być zły lub zdenerwowany, ale wiemy także jak rozładować nasze złe emocje!
 Jesień nie tylko za oknem - na zajęciach plastycznych dzieci wykonywały piękne jesienne wianki.
 Świetlica zakończyła wrzesień tygodniem głośnego czytania. Dzieci poznały wiele nowych bajek, mogły zaprezentować swoją ulubioną książkę, rozwiązać rebusy i zagadki oraz przedstawić ukochanego bohatera. Pierwszaki wykonały zakładki do książek, a starsze dzieci mogły zaprezentować swoje zdolności czytelnicze i przeczytać swoje ulubione opowiadanie młodszym dzieciom.
 28 września obchodziliśmy na świetlicy „Dzień chłopaka”. Wszyscy panowie - ci duzi i ci mali - zostali obdarowani słodkim „misiaczkiem”.
W drugim tygodniu września już działamy! W ruch idą klocki, plastelina i gry! Jesteśmy kreatywni i potrafimy fajnie się bawić. Lubimy także posłuchać ciekawej bajki czytanej przez nasze panie.
W sali sensorycznej korzystamy z nowoczesnych gier wyświetlanych przez nasze panie na Magicznym Dywanie. Chłopcy najbardziej lubią piłkę nożną, a dziewczynki oczywiście grę na pianinie.
    Z nowym rokiem szkolnym rozpoczęła działalność świetlica szkolna. Pierwszy tydzień września to przede wszystkim zapoznanie uczniów z zasadami bezpieczeństwa w szkole oraz z prawidłowym poruszaniem się po ulicy. Dzieci poznały także zasady zachowania się na świetlicy szkolnej.