Działania świetlicy - swietlica

ŚWIETLICA
SZKOLNA
Przejdź do treści

Menu główne:

Zajęcia opiekuńczo – wychowawcze z elementami  dydaktyki w czasie
COVID-19 oczami uczniów

Dzieci chętnie szkołę odwiedzały,
gdyż miło w niej czas spędzały.
Reżim sanitarny został opanowany,
dobrze wiemy, jakie odległości między sobą zachowywać mamy.
To, że Pani w przyłbicy, ciszej mówi przy tablicy.
To, że rękawiczki zakładamy, gdy coś robić mamy.
To, że nikt się już nie wyśmiewa,
Kiedy ręce dezynfekować trzeba.
Przetrwaliśmy te trudne czasy,
bo jesteśmy dzielne Asy!
Tak u Nas bywało, ale każdy robi się wesoły,
kiedy słyszy, że od września wrócimy do radosnej szkoły!

Zanim do szkoły wrócicie,
to oczekiwane wakacje spędzicie,
a ten link Wam w tym pomoże
jak bezpiecznie odwiedzić góry i morze!
      Światowy Dzień Kota

Koty zajmują wiele miejsca w ludzkich sercach, a szczególnie wrażliwych na zwierzęcy los dziecięcych serduszkach. 17 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Dzień ten był okazją  do radosnego dzielenia się osobistymi przeżyciami o kiciach, kotkach i kocurach oraz do rozmów o ulubionych kocich bohaterach książek i filmów. Na świetlicy odbywały się zawody w rzucaniu  do celu kłębkiem wełny i rozwijanie motka wełny na czas. Było też wiele zajęć plastyczno - technicznych, których głównym bohaterem był kot. Wszystkim dopisywał dobry nastrój.
Świetlicowe Walentynki

Co to miłość? Jaka jest? Co to znaczy „okazywać sobie serce na co dzień” ? - o wielu ważnych rzeczach rozmawialiśmy 14 lutego w szkolnej świetlicy. Królował kolor czerwony i dobra zabawa.
Rozstrzygnięcie zimowego konkursu plastycznego

Za nami ferie zimowe. Czas zabaw na śniegu, wyjazdów na zimowiska. Niestety  w tym roku trzeba było wyjechać gdzieś dalej, aby móc ulepić śniegowego bałwana.
Za to uczniowie klas I - VI mogli wykazać się kreatywnością w zorganizowanym przez świetlicę szkolną konkursie plastycznym - „Śniegowe bałwany”, którego celem było inspirowanie dzieci do aktywności twórczej z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej, wyobraźni i sprawności manualnych.
Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród laureatom miało miejsce 10 lutego. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach:

klasy I – III
I miejsce – Wiktoria Nadolna kl. Ia
II miejsce – Marlena Bazan kl. IIb
III miejsce – Malwina Bazan kl. Ib

Wyróżnienia:
                                Maksymilian Szulc kl. Ic                               
Karolina Kokot kl. IIa
 Wiktoria Trocha kl. IIIa

klasy IV – VI
I miejsce – Maja Goyk kl. VIb
II miejsce – Małgorzata Brzenska kl. VIa
III miejsce – Przemysław Pielorz kl. Va

Gratulujemy!
Andrzejkowe radości !

W andrzejkowe popołudnie uczniowie znajdujący się w świetlicy mieli okazję uczestniczyć w niecodziennych zajęciach. Dzięki różnorodnym wróżbom dzieci miały sposobność poznać imię przyszłego męża czy żony, mogły dowiedzieć się, co je czeka w przyszłości oraz jaki będzie atrybut ich przyszłego zawodu. Oczywiście wszystkie przepowiednie traktowaliśmy z przymrużeniem oka. Dzieci miały też okazję sprawdzić swoje szczęście w zorganizowanej w tym dniu Fantowej Loterii Andrzejkowej. Było wesoło, ponieważ wszystkim zabawom towarzyszył dobry humor , słodki poczęstunek oraz magiczna atmosfera.
Radość sukcesu !

Za nami kolejna edycja organizowanego na świetlicy  konkursu ortograficznego ,,Mistrz ortografii klas III’’. Uczestnicy  pisząc dyktando mieli okazję do sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności z zakresu znajomości zasad poprawnej pisowni. Laureatami tegorocznej edycji zostali:

I miejsce - Helena Wasser kl. 3a

II miejsce – Kuba Kmiecik kl.3b

III miejsce – Laura Styczyrz kl.3c

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Lubiąc artystyczne wyzwania, chętnie  przygotowywaliśmy prace na Powiatowy  Konkurs  Plastyczny  „Najpiękniejszy jesienny liść’’ organizowany przez świetlicę Szkoły Podstawowej nr 3. Zaowocowało to sukcesem naszych świetlików!  I miejsce zajęła Helena Wasser  a wyróżnienie zdobyła Lena Mukoid.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
„Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci.”

25 listopada obchodziliśmy na świetlicy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Misiaki – pluszaki odwiedziły świetlicę, aby razem ze swoimi opiekunami ochoczo bawić się i pląsać. „Miś” królował w zabawie i piosence. Dzieci poznały też kilka ciekawostek o niedźwiedziach i historię powstania pluszowej zabawki misia. Odbyły się zajęcia czytelnicze, malowanie portretów pluszowych przyjaciół i „talerzykowych” podobizn Kubusia Puchatka. Bawiliśmy się świetnie!
  Jem zdrowo i kolorowo!

          Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (8  XI) zapoczątkował na naszej świetlicy cykl zajęć dotyczących znaczenia właściwej diety dla zdrowia człowieka. Dzieci poprzez tematyczne piosenki, wiersze i zabawy poznawały witaminy w produktach żywnościowych i ich wpływ na zdrowie człowieka. Świetnym przeżyciem było przygotowywanie soków i sałatek warzywno – owocowych. W trakcie zajęć dzieci poznawały zasady higienicznego przygotowania pożywienia. Osobne miejsce poświęcono mleku; dzieci poznały odpowiedź na pytanie: „Dlaczego mleko jest ważne w diecie dzieci?”. Dodatkową atrakcją były eksperymenty – malowanie na mleku i niewidzialny atrament. Spotkanie z panią pielęgniarką było podsumowaniem cyklu zajęć na temat zdrowego odżywiania.
Magia podziękowań

Społeczność świetlicowa doskonale wie, że „dziękuję” to słowo magiczne. Wie również, że dziękować można na różne sposoby. W listopadzie przez kilka kolejnych dni na świetlicy robiliśmy papierowe kwiaty, by zabrać je do domu dla najbliższych w ramach podziękowań za to, że są!
UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA ŚWIETLICZAKA

28 października w świetlicy miało miejsce ważne wydarzenie, którego celem było uroczyste i wesołe wprowadzenie uczniów klas pierwszych do grona świetliczaków, czyli członków świetlicowej gromady. W obecności Dyrekcji Szkoły, pani wychowawczyni oraz klasowych koleżanek i kolegów kandydaci na świetliczaków zostali poddani przez swoje „panie z świetlicy” testowi gotowości świetlicowej. Czekał na nich „zagadkowy test wiedzy”, tworzyli „obraz świetliczaka” oraz śpiewali „Piosenkę Świetlicową”, która powstała specjalnie na okazję uroczystości.
Kandydaci na świetliczaków z powodzeniem przeszli wszystkie próby. Po ślubowaniu i pasowaniu na świetliczaka otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Czekało ich też pierwsze ważne zadanie – głosowanie na imię dla jeżyka, naszej świetlicowej maskotki. Jakie imię wygrało? Szczegóły już wkrótce!
Złota Polska Jesień

Październik rozpieszczał pogodą. Nic zatem dziwnego, że świetliczaki dużo czasu spędzały na świeżym powietrzu. W gronie koleżanek i kolegów grały w piłkę, zbierały liście i żołędzie, rysowały kredą po chodniku. W plenerze powstały też prace plastyczne naprawdę „dużego” formatu, a to wszystko przy użyciu kilku podstawowych kolorów. Bawiliśmy się świetnie!
Dzień Poczty Polskiej

18 października, w Dniu Poczty Polskiej, delegacja uczniowska odwiedziła lubliniecki Urząd Pocztowy, aby w imieniu społeczności szkolnej podziękować pracownikom:

Za każdy uśmiech, który czeka na nas przy pocztowym okienku,
Za każdą pocztówkę z wakacji, za list, za paczkę...
Za wyrozumiałość dla naszych psich przyjaciół, którzy nieufnie witają listonosza.

Wizyta na Poczcie przebiegła w bardzo miłej atmosferze i pozwoliła uczniom wzbogacić wiedzę m. in. na temat niełatwej pracy listonosza.
Światowy Dzień Chleba

W środę 16 października, w ramach obchodów w świetlicy Światowego Dnia Chleba, delegacja uczniowska odwiedziła pobliskie piekarnie, by w imieniu całej społeczności szkolnej podziękować ich pracownikom za codzienny trud:

                       Za świeże bułki i pachnący chleb, z którego przyrządzone są kanapki do szkoły.
                       Za wczesne wstawanie do pracy, gdy my przewracamy się na drugi bok.
                       Za tajemny składnik dodawany do wypieków - serce...

Spotkania przebiegały w bardzo serdecznej atmosferze. Dzieci mogły zapoznać się bliżej z pracą piekarzy i jeszcze skosztować pysznych wypieków.
Światowy Dzień Zwierząt

4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. To idealny dzień, aby celebrować go razem z dziećmi. Nie dość, że dotyczy zwierząt - stworzeń, które uwielbia większość młodych ludzi, to jeszcze przypomina o odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem zwierzęcia. Przypomina też o smutnym fakcie, że nie wszystkie zwierzęta posiadają dom i potrzebna im pomoc. W naszej świetlicy w czasie zabaw sprawdzaliśmy, ile wiemy o zwierzętach i ich życiu. Dzieci rozwiązywały zagadki, bawiły się przy muzyce, naśladowały sposób poruszania się zwierząt i odgłosy, które wydają. Wykonały też piękne prace: "Z serduszkiem dla zwierzątka".
Wiatr wywiał liście z parku
i pstrokate rozsypał po mieście...
  Tydzień w barwach jesieni

Dzień Spadającego Liścia, czyli pierwszy dzień kalendarzowej jesieni (23 września), zapoczątkował w szkolnej świetlicy całotygodniową zabawę pod hasłem: „Tydzień w barwach jesieni”. Jej celem było radosne powitanie nowej pory roku. Przez tydzień, codziennie malowaliśmy nasz „świetlicowy świat” innym jesiennym kolorem: czerwonym, żółtym, zielonym, pomarańczowym i brązowym. Były tańce, zagadki, piosenki. Z kolorowego papieru powstały piękne, jesienne kwiaty – dalie.
Szczególne słowa podziękowania kierujemy w stronę Rodziców, którzy licznie włączyli się w zabawę. To dzięki nim barwy jesieni dominowały też w ubraniach dzieci.

                                                                                                                                                          Wychowawcy świetlicy
Świetlica wita w roku szkolnym 2019/2020!

Początek września upłynął nam na wzajemnym poznawaniu się, wzmacnianiu poczucia własnej wartości i integracji grupy świetlicowej. Poznawaliśmy zasady bezpiecznego zachowania obowiązujące na świetlicy, w szkole i na podwórku szkolnym. Zapoznaliśmy się z „Regułami Bycia Razem” i zaakceptowaliśmy je poprzez symboliczną kropkę. Rozmawialiśmy także o bezpiecznej drodze do szkoły, gdyż dbałość o bezpieczeństwo dzieci jest jednym z priorytetów naszych działań.
Międzynarodowy Dzień Kropki

16 września obchodziliśmy w świetlicy „Międzynarodowy Dzień Kropki” - święto kreatywności i odwagi. Przyszliśmy ubrani w kropki, kropy i kropeczki oraz podjęliśmy się wielu „kropkowych” zadań. Wysłuchaliśmy historii o kropce, która zmieniła świat małej Vashti, któa nareszcie uwierzyła w siebie. Zrobiliśmy wiele kropek – na materiale, na kartonie.. Była też mozaikowa kropka i „kropka w kropki”. Powstała galeria „kropkowych” prac. Był to dzień pełen emocji i dobrej zabawy, którego celem było zachęcanie dzieci do odkrywania swoich talentów i odważnego ich prezentowania.
Kończy się rok szkolny i wraz z nim dobiega końca realizacja ”Programu dla szkół” – mleko, warzywa i owoce w szkole”. Dla podsumowania akcji, wychowawcy świetlicy szkolnej zorganizowali konkurs plastyczny pt. „Zdrowo się odżywiam – jem owoce i warzywa”.
Finalistkami konkursu zostały uczennice:  
Julia Balinowska kl.IVa – I miejsce,  
Maja Łopacińska kl.Ib  -  II miejsce,
Marlena Bazan  k.l Ib  - III miejsce.

Gratulujemy!

Pierwszy tydzień maja rozpoczął się pod hasłem recyklingu. Przeprowadzono wiele pogadanek na temat segregowania śmieci. Uczniowie obejrzeli krótkie filmy edukacyjne na temat ochrony środowiska oraz wspólnie wykonali plakaty "Dbamy o Ziemię". Teraz już wszyscy wiemy jak dbać o naszą planetę!
"Sprawdzian z dobrych manier" to konkurs, który odbył się 5 kwietnia w świetlicy szkolnej. W rozgrywkach uczestniczyli przedstawiciele klas piątych.  Najlepszą znajomością savoir-vivre’u wykazali się reprezentanci klasy 5b, drugie miejsce zajęły ex aequo drużyny z klas 5a i 5d, trzecie klasa 5e. Gratulujemy!
12 marca w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Wiele pociech z rodzicami odwiedziło naszą świetlicę szkolną. Dzieci otrzymały w prezencie zakładki do książek wykonane przez swoich starszych kolegów i koleżanki. Przyszli pierwszoklasiści mieli także możliwość wykonania zakładki samodzielnie. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się także bogato wyposażona sala sensoryczna.
Na świetlicy dzieci często wykonują prace plastyczne. Wspólne działanie integruje zespół uczniowski. Ulubione zabawy to także gry planszowe, rebusy i zagadki.
MEGA MISJA
W październiku zakończyliśmy pierwszy etap  Mega Misji. Poznaliśmy bliźniaki Julkę i Kubę oraz Psotnika, który ciągle „mieszał” nam w Encyklopedii Internetowej. Wraz z nowymi przyjaciółmi:
- dowiedzieliśmy się, że blisko nas istnieją różne źródła informacji, z których warto samodzielnie lub z pomocą rodziców korzystać,
- poprzez zadania związane ze zbieraniem danych, dotyczących organizacji wyprawy na Sycylię i Islandię, zapoznaliśmy się z podstawowymi sposobami wyszukiwania informacji,
- nauczyliśmy się, że nie wszystko, co podają media, musi być prawdą, ale też media mogą posłużyć do weryfikacji zdobytej wiedzy,
- nieuporządkowany zielnik profesora Florka posłużył nam do nauki porządkowania i klasyfikowania informacji,
- poznaliśmy podstawowe zasady i cechy dobrej prezentacji.
Podczas zajęć bawiliśmy się świetnie zdobywając wiedzę i umiejętności dotyczące Encyklopedii Internetowej.

W październiku odbył się konkurs „Jesień wokół nas”.
Wyniki konkursu:  
       Klasy I-II:
I miejsce – J Grzegorzewski kl. 2a
II miejsce – P.Geroska  kl.1b
III miejsce –A.Słota kl. 1c
III miejsce – M.Łopacińska kl. 1b

       Klasy III-IV:
I miejsce – M.Kuchenbecker  kl.IVc
II miejsce – J.Balinowska  kl.IVa

Wyróżnienia otrzymali:
1. M.Majer  kl.1c
2. A.Zygiel  kl. 1b
3. I.Gizińska kl.1a
4. Z.Pacuda kl. 2b
5. A.Nadolny  kl.3c

Październik zakończyliśmy spotkaniem z szkolnym psychologiem, Panią Anną Kopyciok. Temat naszych zajęć to "STOP AGRESJI". Wszyscy już wiemy, że każdy może być zły lub zdenerwowany, ale wiemy także jak rozładować nasze złe emocje!
 Jesień nie tylko za oknem - na zajęciach plastycznych dzieci wykonywały piękne jesienne wianki.
 Świetlica zakończyła wrzesień tygodniem głośnego czytania. Dzieci poznały wiele nowych bajek, mogły zaprezentować swoją ulubioną książkę, rozwiązać rebusy i zagadki oraz przedstawić ukochanego bohatera. Pierwszaki wykonały zakładki do książek, a starsze dzieci mogły zaprezentować swoje zdolności czytelnicze i przeczytać swoje ulubione opowiadanie młodszym dzieciom.
 28 września obchodziliśmy na świetlicy „Dzień chłopaka”. Wszyscy panowie - ci duzi i ci mali - zostali obdarowani słodkim „misiaczkiem”.
W drugim tygodniu września już działamy! W ruch idą klocki, plastelina i gry! Jesteśmy kreatywni i potrafimy fajnie się bawić. Lubimy także posłuchać ciekawej bajki czytanej przez nasze panie.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego